Volvo Diesel Engines
All Trucks
2013 VOLVO VNL300 Daycab $19,900
OVERHUALED IN 2023 AT BRUCKNERS WITH PAPERWORK 190K MILES AGO, $44K OVERHAUL / 10 SPEED MANUAL 2013 Volvo Day Cab for sale at Comal County Truck Sales in New Braunfels, Texas. This truck is powered by a dependable Volvo D13 engine paired with a 10 S...
| Stock # | #137568 |
|---|---|
| Mileage | 890,000 |
| Cab Style | Day Cab |
| Engine | Volvo D13 |
| Eng Size | 12.8 |
| Trans | Eaton 10 SPEED MANUAL 10 Spd Manual |
| Axle Type | Tandem 12000 F / 40000 R |
| Suspension | Air |
2016 VOLVO VNL300 Daycab $16,900
2016 Volvo VNL300 Day Cab – D13 – 425 HP – I-Shift Automatic
This 2016 Volvo VNL300 Day Cab is powered by a dependable Volvo D13 diesel engine rated at 425 HP and paired with the smooth-shifting Volvo I-Shift automatic transmission, making it ...
| Stock # | #3362 |
|---|---|
| Mileage | 701,456 |
| Cab Style | Day Cab |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Trans | Volvo Ishift 12 Spd Automated |
| Axle Type | Tandem 12500 F / 40000 R |
| Suspension | Air Ride |
2020 VOLVO VNR64T-640 Sleeper Call For Price
| Stock # | #1252 |
|---|---|
| Mileage | 538,886 |
| Cab Style | High Roof |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Eng Size | 12.8l |
| Trans | Volvo I SHIFT 12 Spd Automated |
| Wheelbase | 223" |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Leaf Spring |
2020 VOLVO VNR64T-640 Sleeper Call For Price
| Stock # | #1253 |
|---|---|
| Mileage | 536,917 |
| Cab Style | Mid Roof |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Eng Size | 12.8l |
| Trans | Volvo I SHIFT 12 Spd Automated |
| Wheelbase | 223" |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Air Ride |
2021 VOLVO VNR Daycab $35,900
2021 Volvo VNR – D13 – 12-Speed Automatic – 387k Miles
This 2021 Volvo VNR is a versatile, fuel-efficient tractor designed for regional and local operations. With 387k miles, it offers proven reliability and plenty of productivity left for i...
| Stock # | #0685 |
|---|---|
| Mileage | 387,649 |
| Cab Style | Aerodyne |
| Engine | Volvo D13 (405hp) |
| Trans | Volvo 12 Spd Auto |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Air Ride |
2022 VOLVO VNL64T760 Sleeper $59,750
2022 Volvo VNL64T760 V13 425hp, Engine Brake, Volvo ATO2612F 12-Speed Automated Transmission, 13200 lb Front Axle, 38000 lb Rears, Meritor MT-40-14X Drive Axles, 2.47:1 Axle Ratio, 51200 lb GVWR, Air Ride Cab, 70 in High Rise Sleeper Cab, Bunk Beds, ...
| Stock # | #2871 |
|---|---|
| Mileage | 459,000 |
| Cab Style | Double Bunk |
| Engine | Volvo VED13 (425hp) |
| Trans | ATO2612F 12 Spd Auto |
| Wheelbase | 216" |
| Suspension | Air Ride |
2020 VOLVO VNL64T760 Sleeper $42,500
2020 Volvo VNL64T760 V13 425hp, Engine Brake, Volvo ATO2612F 12-Speed Automated Transmission, 13200 lb Front Axle, 38000 lb Rears, Meritor MT-40-14X Drive Axles, 2.47:1 Axle Ratio, 51200 lb GVWR, Air Ride Cab, 70 in High Rise Sleeper Cab, Bunk Beds, ...
| Stock # | #2870 |
|---|---|
| Mileage | 561,000 |
| Engine | Volvo V13 (425hp) |
| Trans | Volvo 12 Spd Auto |
| Suspension | Air Ride |
2016 VOLVO VNL670 Sleeper $19,999
| Stock # | #GN925915 |
|---|---|
| Mileage | 744,815 |
| Cab Style | Raised Roof Condo |
| Engine | Volvo D13 (425hp) |
| Trans | AT2612D 12 Spd AutoShift |
| Axle Type | Tandem |
| Suspension | Air Ride |
2018 VOLVO VNL430 Sleeper Call For Price
2018 Volvo VNL430, Cummins X15, 450HP, Eaton Fuller 10 Spd Ultrashift Transmission, 42in Sleeper, 746,688 miles
| Stock # | #24054 |
|---|---|
| Mileage | 746,688 |
| Engine | Cummins X15 (450hp) |
| Trans | Eaton-Fuller Ultrashift 10 Spd Automated |
| Wheelbase | 211" |
2018 VOLVO VNL430 Sleeper Call For Price
2018 Volvo VNL430, Cummins X15, 450HP, Eaton Fuller 10 Spd Ultrashift Transmission, 42in Sleeper, 786,215 miles
| Stock # | #24055 |
|---|---|
| Mileage | 786,215 |
| Engine | Cummins X15 (450hp) |
| Trans | Eaton-Fuller Ultrashift 10 Spd Automated |
| Wheelbase | 211" |
2018 VOLVO VNL430 Sleeper Call For Price
2018 Volvo VNL430, Cummins X15, 450HP, Eaton Fuller 10 Spd Ultrashift Transmission, 42in Sleeper, 824,004 miles
| Stock # | #24075 |
|---|---|
| Mileage | 824,004 |
| Engine | Cummins X15 (450hp) |
| Trans | Eaton-Fuller Ultrashift 10 Spd Automated |
| Wheelbase | 211" |











